неделя, 30 април 2017 г.

ЕДИН НЕРАЗДЕЛЕН КЛАС !

Михаела Григорова


    В разгара на абитуриентските балове Ви представяме управителят на най-новото нощно заведение в града ни , дискотека „ Енигма“ -  Михаела Григорова, която всъщност е все още ученичка.... Но не за дълго, тъй като красивата госпожица е в 12-ти клас и много скоро ще се раздели с ученическия живот. Какви спомени ще остави той в съзнанието и, вижте в интервюто.


Представи се

Здравейте,  казвам се Михаела Григорова  ученичка от 12 клас.

Какво е чувството да се разделиш с училищния живот?
Чувството да се разделя с училището ме натъжава, защото това бяха най-хубавите и безгрижни години до тук в моя живот.

Кой учител е оставил траен отпечатък в съзнанието ти?
Всеки един учител е оставил частица от себе си в съзнанието ми.  Най-вече моята класна  - Цветанка Евлогиева, която много Обичам!!!

С какво мислиш да се занимаваш след като завършиш образованието си?
След като завърша мисля да продължа да се занимавам с бизнеса, който съм започнала.

Имаш ли любими случка или спомен от училище?
Случките в училище са много. Като цяло съм позитивна, с чувство за хумор и покрай мен винаги е забавно.

Готова ли си с приготовленията за бала?
Напълно съм готова с приготовленията за бала. Роклята е купена ,ще бъда в тъмносин цвят. Все още се колебая за прическата.

Пожелай си нещо
Пожелавам на себе си и на всички ученици, да бъдат и живи и здрави ,да следват мечтите си и да бъдат себе си.



Цветан Александров
Диана Николова




четвъртък, 27 април 2017 г.

ГОРДОСТТА НА КЛУБ " МЛАД ЖУРНАЛИСТ " - ПОБЕДИТЕЛЯТ В "РАБОТИЛНИЦА ЗА РЕПОРТЕРИ " !

Клуб " Млад журналист" при СУ " Проф. д- р Асен Златаров " - гр. Годеч се представи повече от достойно в тазгодишното издание " Работилница за  репортери". Симеон Симеонов, участник в клуба и един от редакторите на училищния вестник " Междучасие" спечели първото място в конкурса , като пребори конкуренцията от 62-ма  талантливи ученици в общините на запад от София. Наградите не свършиха до тук! Кои са останалите наградени ученици от клуба и какви са техните призове, ще научите от репортажа на Ани Пейчева и Алекзандра Любомирова. Приятно гледане!






вторник, 25 април 2017 г.

Горичката на клуб "Туризъм"





Благодарение на играта "Когато станем 100 000-ще засадим гора" СУ "Проф. д-р Асен Златаров" получи 100 фиданки от смърч и червен дъб. С учениците от клуб"Туризъм" и със съдействието на "Държавно горско стопанство"-Годеч, днес бяха засадени 350 дръвчета. Горичката се намира между с. Голеш и с. Ропот.
 

понеделник, 24 април 2017 г.

Ползите от една разходка



Часовете по СИП в СУ " Проф. д-р Асен Златаров"- гр. Годеч са също толкова интересни и успешни, както и извънкласните дейности по проект " Твоят час".
Днес се проведе поредната разходка на СИП "Краезнание"до една от забележителностите в околностите на града ни. Този път част от учениците в 8-ми клас, заедно с класния си ръководител Иванка Горанова, която е и ръководител на заниманията по СИП,  решиха да посетят манастира "Св. Николай Летни". Г-жа Маргаритка Ангелова отново реши да им гостува. Подобни  посещения на групата не са като обичайните уроци, а по-скоро време за отдих, почивка и разговори между учителите и учениците. Това е чудесен начин за осъществяването на добри връзки между тях и взимането на важни уроци, но не за науката, а за  живота! Именно, за това чакам всяка следваща разходка с нетърпение!


Габриел Георгиев

неделя, 23 април 2017 г.

Вече можем и сами !!!

 Днес срещата на кръжок "Хлебна къща" беше по-различна от останалите - организира се конкурс с тема "Вече можем и сами". Месачите имаха задача сами да приготвят солено, тестено изделие вкъщи, като след това го представят на журито, в което бяха включени някои от класните ръководители на учениците, участващи в кръжока. Участниците бяха разделени на две групи, както обикновено работи кръжока. 1-ва група - учениците от 5 и 6 клас, с жури Даниела Асенова и Галя Трайкова,  и 2-ра група - учениците от 7 до 11 клас, с жури Кирилка Любомирова, Мария Борисова и Диана
Станоева. Г-жа Илина Николова, като ръководител на кръжока, участваше в оценяването на произведенията и на двете групи. Хлебните изделия бяха оценявани по няколко критерия - най-добър външен вид, най-оригинално и най-вкусно произведение, както и за старанието вложено в процеса на работа. В крайна сметка всички си тръгнаха с грамоти. Кръжокът ще организира още един конкурс в бъдеще, следващият път обаче, със  сладки изделия.



Габриел Георгиев

събота, 22 април 2017 г.

УЧЕНИЦИ ОТ ГИМАЗИЯТА В ГОДЕЧ ВЗЕХА УЧАСТЕ В КАМПАНИЯТА "КНИГИ ЗА СМЕТ"

   Разграждането на пластмасата в природата отнема повече от 300 години, а спестената енергия от рециклирането само на 1 пластмасова бутилка може да захрани компютъра ви за 25 минути. А какъв по-смислен начин да обединим грижата за околната среда с любовта към четенето? За пета поредна година кампанията "Книги за смет" дава книга срещу всеки килограм събрана и предадена пластмаса. Инициативата стартира на 22 април в София и ще продължи до края на май, като ще обиколи много други градове из България. Всеки може да участва като върне 1 килограм пластмасови отпадъци ,а в замяна ще получи талон, с който може да вземе своята безплатна книга (от предварително подбрани заглавия). Всеки   може да избира между хартиена и електронна книга.
Какъв тип отпадъци може да донесете за рециклиране?
- пластмасови бутилки от вода, безалкохолни, растителни масла или бира;
- кофички от кисело мляко и пластмасови бутилки от прясно мляко;
 - туби и шишета от козметика и санитарни продукти;
- пластмасови чаши и тарелки (почистени от остатъците от храна), палета и каси;













 
-найлонови торбички, стреч фолио или опаковъчно фолио;
- пластмасови играчки.
Те трябва да бъдат изпразнени от съдържание и смачкани, за да заемат по-малко място.
За поредна година в благородната инициатива вземат участие и ученици от СУ "Проф. д-р Асен Златаров" - гр. Годеч. Всяка година от началото на кампания, един от най-големите любители на книгата между учителите - Цветанка Евлогиева, организира участието на наши ученици, привърженици на четенето и на опазването на природата. А ето и част от заглавията на книги , които избраха да вземат днес срещу пластмасата, която занесоха - "Глупаци в чужбина " - Марк Твен, " Белия зъб" - Джек Лондон, " Сезони на отсъствието" - Лиза Оуенс, " Д-р Дулитъл " - Хю Лофтинг.







Георги Василев 

сряда, 19 април 2017 г.

МОЯТА КРАСИВА БЪЛГАРИЯ !

Храмът "Св. Троица" -  село Губеш


Храмът "Св. Троица" се намира в 
село Губеш, община Годеч. Селото е известно още и с преминаването на стар, римски път, който е свързвал Софийското поле с долината на река Височица и после поемал към Ниш. През 1863г. е ремонтиран, но сега е занемарен и забравен. Храмът "Св. Троица" е гробищен. Намира се в началото на Губеш, от ляво на пътя. Стенописи в него няма, вероятно са заличени при обновяването му през 1870г. Единствено, в олтарната част, се
забелязват следи от преплитащи се цветни линии. В храма са регистрирани ценни икони, изработени с много позлата от иконописеца Петър Самоковлията, през 1877г. След началото на демокрацията, храмът е разбит и ограбен. Храмовият празник съвпада с този на селото, като всяка година се чества на Св. Троица.


Габриел Георгиев

понеделник, 17 април 2017 г.

АЗ, АРТИСТЪТ

„Силата не идва от физическия капацитет. Тя идва от неукротимата воля.“ - Махатма Ганди

А с неукротимата воля се изкачваме по стълбите на успеха. Понякога се връщаме стъпало назад, друг път прескачаме едно напред. Но никога не стоим на едно и също място. Човекът е същество, създадено, за да се движи.
Следващият ни участник ще ни разкаже как е възможно да се изкачваш стремглаво нагоре, пазейки равновесие не с едно, а две изкуства.





Представи се.
Казвам се Елизабет Милушева и съм ученичка в 10 клас.

Отдавна знаем, че танците са твоя голяма страст. Как това изкуство пусна корени в теб?
На 10 годишна възраст започнах да уча хореографи от youtube на корейски изпълнители и банди, които харесвах. Снимах се как танцувам, показвах на приятели... на 12 години за пръв път участвах в конкурс - KPOP World Festival - международен конкурс, който се провеждаше за пръв път в България. През 2013 година участвах и в български конкурс „Корея и аз“. Танцувам корейски хореографии и на училищни тържества и представления, когато мога.

Виждали сме твои изпълнения, включително и хип хоп. Докосвала ли си се до традиционния български танц?
Със състав и хореограф - не. Но понякога обичам да уча хора вкъщи. Много харесвам българските народни танци и със сигурност щях да се запиша, ако имах малко повече свободно време!

Смяташ ли, че спортът е изкуство? Кои са чертите, които го доближават до танца?
Да! Мисля, че спортът е изкуство, защото както в рисуването, пеенето и другите видове изкуства и тук се изисква много креативност, а има и много красиви и изящни елементи.
Конкретно за волейбола бих казала, че се доближава до танците, защото и там има определени пози и фигури, които трябва да се спазват.

Волейболът влияе ли на учебните ти занятия?
Определено! Понякога се налага да отсъствам от учебни часове, дори от учебни дни.

Какво е чувството да бъдеш част от отбор?
Чувството е... приятно, дори силно. Можеш да бъдеш опора, също и да намериш такава там.

Смяташ ли, че в днешно време е трудно да бъдеш успешен волейболист?
Няма лесни неща, но не е трудно - стига да тренираш и да се отдаваш достатъчно.

Как си представяш живота без волейбол?
Занимавам се с волейбол от 10 години и със сигурност ще ми е много трудно без него в ежедневието ми.

Как успяваш да организираш времето си? Колко често пътуваш, за да тренираш? И смяташ ли, че дългият път компенсира след това с приятната тренировка?
Ако трябва да съм честна... аз се организирам малко трудно. Имам точно един абсолютно свободен ден, в който съм свободна след училище, като трябва да науча за останалите дни, но не винаги имам желание и енергия.
Пътувам 4-5 пъти седмично за тренировки и мачове.
И да, със сигурност! Ако не го компенсира първата тренировка, то ще го направи втората ( тъй като оставам за две тренировки ).

Пожелай си нещо.
Пожелавам си да съм здрава. С по-мало контузии и по-широка усмивка тази година!






Симеон Симеонов
Диана Николова

неделя, 16 април 2017 г.

ЧЕСТИТО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСОВО!

Великден – най-светлият християнски празник
   Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните честват Възкресението на Сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. След това Иисус Христос се явява на Мария Магдалена, а после и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 6 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник.
Разликата между католици и православни, която се наблюдава в датите на отбелязване на Великден, е, че по отношение на Великден православните спазват допълнителното изискване Великден да не съвпада с еврейската Пасха. В случай на такова съвпадение католиците и протестантите отбелязват Великден, а православната църква го отлага с един лунен месец .
Шансът да има пълнолуние в този период е около 50%. Затова все пак в половината от случаите западният и източноправославният Великден съвпадат, а в останалите източноправославният е обикновено 1 седмица по-късно.

Нели Руменова


събота, 15 април 2017 г.

Интервю с министъра на образованието


На 11.04.2017 г., включвайки се в ученическата кампания „Образование + приятелство = успех“ под ръководството на „Амалипе“ в гр. Сливен, имах удоволствието и възможността да разговарям с г-н Николай Денков – министър на образованието на България.
Изключително интересна личност, възпитан, подробен в доводите си, взимащ на сериозно всеки въпрос, зададен към него.

Смятате ли, че материалът, изучаван от учениците, е трудно възприеман от повечето възпитаници (написан на „друг език“)?
В много от случаите е написан на неразбираем език. И аз смятам, че учебниците трябва да са писани от учители и да се контролират от учени, отколкото обратното! Миналата година бяха подготвени редица нови учебници и познайте колко от тях учителите одобриха?

Два - три?
Абсолютно всички бяха одобрени! Защо?! Не знам. Има нещо нередно в тази система и според мен начинът да се оправи е да се пишат учебниците от учители, а учените да им помагат, а не както сега – обратното.

Следващият ми въпрос е относно практиките по училищата и ощетяването на учениците, заради закона за забрана на ученическите екскурзии през тъмната част от деня.
Тази част от закона бе породена след няколко инцидента с деца и тъй като първата грижа трябва да е тяхната безопасност, бяха взети такива мерки. Дали те са най-добрите, трудно ми е да кажа. Тази наредба се прави от експертна част на Транспортното министерство – обезопасяване, прегледи по пътищата и всичко останало. Лично аз подкрепят всичко, което работи за безопасността на учиниците! Може да сте ощетени от едно, но пък сте защитени от друго.

Какво смятате за въвеждане на западен образец на образование в страната?
Какво наричате западно образование?
Пример – Лондон, Англия.
Знаете ли колко струва образованието там?

Знам колко струва, но знам също какви са и предимствата! Ако желаеш да се развиваш в определена сфера, ти изучаваш предмети, включени в нея. Не учиш по още 12/13 предмета, които не са задължителни, но за да влезеш в желаното висше учебно заведение ти трябва да имаш отличен успех по всичко.
За България ли говорите? За колежите?
Да, лично за България.

Ами не е така. Всъщност промените в законите за училищата приближиха системата на образование до английската, ако за нея ще говорим, защото има и немска, германска, френска, щатска. Но смело мога да кажа, че средното образование в България  много по-добро в сравнение със Съединените щати. Така че нека не гледаме само от черната страна.

Например – това, което беше вкарано сега – Основно и средно образование до 10 клас, а след това 11 и 12 клас до голяма степен се доближават до английската система. Също така използването на матурите след 12 клас за продължаване във висше учебно заведение също до голяма степен възпроизвежда приема в английските университети. Но това, което трябва да се разбере е, че има две коренни противоположности – едната е, която по-скоро децата и техните родители плащат изключително много пари ( Ангия и щатите – частните училища), а другата е силно социална, както в Германия. В България делът на хората, които могат да си позволят подобно образование, е много малък, затова е приета социалната система. Мога още да говоря по този въпрос ... Например – оказа се, че образованието трябва да е безплатно, но изследвания показват, че безплатното обучение не се цени.
Няма една система. Има много различни, а ние трябва да открием тази, която е най-добрата за нас.

  Как ще коментирате европейската статистика за образованието, където ние, българите, заемаме една от последните позиции?

Най-големият проблем в образованието на България са всякаквите анализи! Ние имаме много силно образование в някои училища, и те са много! Но също и слабо образование в други училища. Това е в резултат и на сегрегацията, за която толкова много говорим, резултат на оформянето на елитни училища, които сами по себе си не са лоши, но другите са били оставени без достатъчни средства. Така че ако се погледне средно българското образование изобщо не е за подценяване, проблемът е, че има много места, където се допускат пропуски. И от там основната грижа трябва да бъде именно в най-трудните райони, включително ромските – там, където има най-голяма бедност.
Това не е mission impossible – мисия невъзможна. Доброто училище се прави от добри учители. Да, кабинетите, сградата, физкултурният салон също е важен, но няма ли добри учители, няма да има хубаво училище.  И тогава няма да има значение дали сте в центъра на София или в селото на 60 км от него.

Защо броят на учениците, продължаващи обучението си в чужбина, се увеличава? И според Вас България може ли да спре този процес на преселване на „бъдещите умове“ на страната?

Това е един от най-болните въпроси. Аз имам две деца – едното е в България, другото в чужбина, да започнем от там.  И аз винаги съм искал те да останат в България, но не можах да го убедя. Защо отиват в чужбина? Поради две неща:

1.       Очакват да получат по-добро образование, а много често това не е така.

2.       Но второто, което напълно се осъществява, е намирането на по-добра възможност за работа и реализация.

Това, всъщност, е другият най-голям проблем на България. Да почувстваме, че тук можем да правим това, което за нас е интересно, да получаваме достатъчно средства, за да можем да отгледаме семействата си, децата и всичко останало. Това е нещо, което все още не се е случило – с няколко редки изключения.


Как можете да постигнете промяната в системата, за която говорите и колко ще ви отнеме?

Как мога да я променя ли? Като се променят правилата, регламентите, с които се сформират екипите на учебниците. Т.е. да участват повече учители, отколкото академични лица. Ролята на министъра и министерството е да задават правила. За съжаление в този случай са направени така, че те НЕ работят в полза на качествените учебници.  Въпросът е какво да се направи, че историята в 5ти клас да се разказва като за петокласници, а не като за студенти в трети курс. По История е така...

Не е само по История. Попадали сме на термини в учебниците, които моите преподаватели са изучавали през студентските си години, а не в гимназията.

За съжаление, напълно съм съгласен и с това. Трябва да ти кажа, че когато видях учебниците на моите деца в гимназиален курс, бях изключително изненадан. След това направихме един тест, отново с моите деца, когато бяха абитуриенти – взехме различните предмети, по които държаха зрелостни изпити и самите крайни изпити. Историята изглеждаше най-страшно!  Коя година, кой цар... Училището е тук, за да те научи да мислиш, да четеш, критично да анализираш, да работиш в екип, да убеждаваш. То не е, за да запомниш n на брой дати. Да стигаш до изводите заради които са започвани въстания войни и т.н.

Боря се за промяна! И винаги стоя зад своите думи. Каквото зависи от мен ще го направя! За образованието в България, заради Вас - учениците.



Симеон Симеонов

сряда, 12 април 2017 г.

Програма " Шофиране = отговорност " гостува в Годеч

   В разгара на пролетната ваканция, има и ученици, които ходят на училище - бъдещите абитуриенти. За тях ваканцията е далеч по-кратка, но пък изглежда, че си прекарват добре в училище. Днес дванадесетокласниците имаха приятна, и оказва се много полезна среща с комедийната група "Нема к`во", която представи миниспектакъл, посветен на отговорното шофиране. Специално внимание, беше обърнато на най-опасното при младите шофьори, а именно да не употребяват алкохол, ако възнамеряват да се придвижват с автомобила си. В миниспектакъла се включиха и самите ученици, под вещото ръководство на актьорите от групата.
Актьорът Александър Сано ( известен като Косъма) от култовия крими-сериал " Под прикритие "     записа специално обръщение към класа с полезни съвети за отговорното шофиране.

Екипът на "Междучасие"

неделя, 9 април 2017 г.

НЕКА БЪДЕ ПРАЗНИК! ЦВЕТНИЦА!


Един от големите християнски празници Връбница (Цветница) се пада в неделята след Лазаровден , една седмица преди Великден . С този           пролетен  , цветен празник българите отбелязват възраждането на природата и обновлението на света . Затова и ритуалите , свързани с него се изпълняват за здраве , благополучие и късмет .
Посветена е на тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки . Затова на този ден всички отиват на празничната църковна литургия с върбови клонки , китки от здравец и други пролетни цветя . След като свещеникът освети върбовите венчета , те се отнасят вкъщи и се поставят пред домашната икона . С тях жените баят против уроки и болести. Пазели я до следваща Връбница, защото вярвали ,че е благословена от Господ и има необикновена сила . Клонче от осветена върба забождали в земята , където ровели къртици , червеи , попови прасета , за да не вредят на посевите .С върбови венчета прогонвали градоносни облаци , като изричали тайнствени заклинания . Светена върба носели на гробищата , запалвали я и прекаждали гроба , за да предпазят душите на умрелите от тъмни зли сили .
Обичайно празникът продължавал с нареждането на семейна трапеза , на която традиционно се поднасяла риба. След тържествения обяд всички се събирали на мегдана , където играли весели хора известни като буенец . Празника завършвал със сключено хоро , на което се хващали всички присъстващи . В първия ден от седмицата след Цветница започва Страстната седмица .
Имен ден празнуват всички , които носят имена , произлизащи от названия на растения .

Днес имен ден празнува и нашият колега - Цветан Александров, част от екипа на "Междучасие". Да си жив и здрав, Цеци! Пожелаваме ти да с все така духовит, борбен и да изказваш смело мнението си и отстояваш позициите си!



 Беатрис Георгиева

събота, 8 април 2017 г.

Кои са победителите в литературния конкурс ?

    Приключи „ Седмицата на книгата„ в СУ „ Проф. Д-р Асен Златаров“. Заедно с литературното четене и размяната на книги,  училището за първи път организира литературен конкурс на тема: ,,Книгите- моят прозорец към света". Победителите в него са трима ученици от 8 клас, представяйки се отлично, показвайки талант, знание и мъдрост в творбите си -  Ирена Евстатиева, Веселина Василева и Габриел Георгиев. Поздравления на победителите! Пожелаваме им много творческо вдъхновение, увереност в себе си и едно щастливо и безгрижно детство, изпълнено с незабравими мигове и спомени.
А ето и една от творбите - тази на Веселина Василева.
****

           Книгата-моят прозорец към света
           Есе

     За мен книгата е нещо специално, което "пренася" човек в други светове. Например Гьоте е казал "Няма такава книга, от която човек не би могъл да научи нещо". И това наистина е така, защото дори да прочетем нещо кратко като разказ или друго произведение, ние пак ще разберем нещо, което ще ни потрябва в живота. Но има една разлика, защото не всяка книга  е за всяка възраст. Например като по-малка имах книги, които щом започвах да ги чета ми ставаха скучни, но когато станах по-голяма ми станаха интересни и дори ги четях по няколко пъти. Освен това книгите могат много да помогнат в живота на един човек. Там се съдържат много истории от бита и живота на обществото. В една книга можем да намерим решение на наш проблем дори и малък. Например в приказката за лъжливото овчарче, което толкова лъгало, че накрая когато казвало истината, другите хора спрели да му вярват и това ни показват, че ако лъжем другите ще изгубят доверието към нас. Освен, че книгите ни учат и помагат да се справим с проблемите, те може да направят живота ни по-хубав, защото чрез тях ние "попадаме"в един друг свят, който е много по-красив и забавен от истинският. Една книга може да развие въображението на един човек и той сам дори може да пресъздаде една своя измислена история, в която няма никакви граници. Затова една книга може да промени целия живот на един човек само като му смени настроението и начинът му на мислене.


Цветан Александров

НЕКА БЪДЕ ПРАЗНИК ! ЛАЗАРОВДЕН !

Лазаровден е християнски празник, който носи името на Свети Лазар. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие.
Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница (на следващия ден). Момите са пременени в традиционни фолклорни носии. Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.
Основните песни на Лазаровден са благослов за здраве, плодородие и благополучие на дома. Но и тук, в къща където има ерген или мома за женене, в песните се вмъкват и любовно-женитбени мотиви:

Тук сме чули, разбрали, Лазаре,
че има ерген и мома, Лазаре,
я ергена женете, Лазаре,
я момата годете, Лазаре…

Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете.












Нели Руменова


петък, 7 април 2017 г.

Гората е живот!

Ученици се включиха в инициативата „ГОРАТА Е ЖИВОТ“ по случай седмица на гората. Възпитаници от 11 и 12 клас нарамиха кирки и мечове  ( инструмент за издълбаване на дупки в  почвата), включвайки се в кампанията за опазване на природата и засадиха сто дръвчета, преборвайки неприветливото време. 

Част от участниците бяха представители от клуба на БМЧК – Годеч, а основен компонент от групата по залесяване бяха членовете на училищния клуб „Туризъм“ с ръководител Цветанка Евлогиева. 


„Преди години беше задължително сформирането на ученически бригади за залесяване! Сега забравяме да се грижим за природата. А тя е всичко, което имаме. Надявам се това да се промени!“ каза инж. Антон Попов, директор ТП ДГС Годеч.


Симеон Симеонов

четвъртък, 6 април 2017 г.

И ТЕ СА БИЛИ ДЕЦА

Защо нашите красиви репортерки са пред сградата на община Годеч? Кой ли е гостът в днешната ни рубрика? Ще разберете веднага, щом изгледате видеото. Ще бъде интересно!








Алис Любомирова
Диана Николова
Светослав Светославов

сряда, 5 април 2017 г.

Имало едно време...


 

Ученици и учители се събраха в заседателната зала на гимназията, за да се насладят на дебютното представление на малките възпитаници в сферата на изкуството!


Вечните приказки от Шарл Перо - „Котаракът в чизми“ и „Спящата красавица“ оживяха по-рано днес, благодарение на петокласници с организатори Маргаритка Ангелова и Методий Кирилов.
Театралните постановки бяха специално подготвени като част от мероприятията, свързани със седмицата на книгата.

Бояна и София от 6ти клас бяха важен елемент от училищния спектакъл! Двете момичета отговаряха за действието на приказките, както и за музикалния фон по време на постановката.

Още в началото малките таланти успяха да уловят вниманието на публиката!


 Превъплъщавайки се в различни приказни герои те се забавляваха, докато играеха и изпълниха „сцената“ със смях и приключения.
  Симеон Симеонов
                                                                              Алис Любомирова


Размяна на книги

На 06.04., четвъртък, ще се проведе размяната на книги!
Всеки ще има възможност да избере и вземе книга от предложените, като трябва да жертва една от своите.
Място на провеждане - библиотеката на СУ "Проф. д-р Асен Златоров" - голямото междучасие.

вторник, 4 април 2017 г.

"Седмицата на книгата" продължава!

Вчера, 03.04.2017г., стартира "Седмица на книгата" - инициатива на ученици и учители, която успя да разчупи ежедневието в гимназията.



Стените на трети етаж в СУ "Проф. д-р Асен Златаров" са окупирани от цитати на велики писатели, като Вазов, Екзюпери, Уайлд и още много други.


Ученици от различни класове представиха своите любими откъси от романи и стихотворения пред по-малките възпитаници.

     




На първи етаж можете да откриете всички детски герои, служещи чрез действия и думи като еталон на малките, а и не само.

Размяна на книги,  театрални постановки, съчиненията - победители в литературния конкурс!

Седмицата на книгата продължава.

Очаквайте подробности!


Симеон Симеонов









понеделник, 3 април 2017 г.

ЗАПОЗНАЙ СЕ С МАЛКИТЕ

Продължаваме да Ви представяме най-малките ученици в нашата гимназия. Днес ще Ви запознаем с Дани!



Как се казваш?
Даниел Николаев Григоров.

На колко години си и в кой клас си?
Аз съм на 7 години и съм първи клас.

Обичаш ли да ходиш на училище?
Да и то много.

Кой е любимият ти предмет и защо?
Моят любим предмет е математика, защото мога да смятам и ми е много интересно.

Кой е любимият ти учител?
Любимите ми учители са  г-жа Мери Георгиева и г-н Георги Георгиев.

Харесва ли ти нашето училище и защо?
Много ми харесва , защото има много забавни места ,  като например футболно игрище.

Какво обичаш да правиш през свободното си време?

Обичам да се виждам с приятели , за да играем на мач и да караме колела.

Имаш ли някаква мечта и каква е тя?
Моята мечта е да имам мотор.

Какъв искаш да станеш като пораснеш?
Искам да стана футболист.








Пламена Веселинова
Алекзандра Любомирова