вторник, 31 октомври 2017 г.

Гимназията празнува Денят на народните будители!

Първият ден от месец ноември  е посветен на делото на книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал – Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа,
Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за българско самосъзнание.
По традиция празникът беше отбелязан в СУ " Проф. д-р Асен Златаров" с литературно-музикална програма, подготвена от ученици от 7, 8 и 9-ти клас. Официално облечени, както подобава за празник, учениците разказаха за делото на будителите пред своите съученици-дело, което не бива да бъде забравено. Специално за повода беше изработено и табло, което ще краси фоайето на училището през следващите дни.



Медиана Тодорова
Никол Николаева

понеделник, 30 октомври 2017 г.

ПОДАРИ МИ ЖИВОТ !

И тази учебна година, представители на БЧК, подкрепиха и запознаха учители и ученици с органното донорство и трансплантацията, раздавайки листовки и малки брошури. Листовки, ясно изразяващи стъпките, особеностите и целите на донорството и трансплантацията.
,, 1 донор може да спаси до 8 човешки живота чрез органно донорство.
   1 донор може да спаси или излекува повече от 100 човешки живота чрез донорство на тъкани"
  Изпълнителната агенция по трансплантация има много цели, от които:
- повишаване на информираността на пациенти, нуждаещи се от трансплантация
- повишаване на информираността на ученици и студенти за същността на донорството и трансплантациите.
  Трансплантацията е хирургическа операция, при която тъкани, части от органи или цял орган се вземат от едно тяло ( донор), за да се присадят с лечебна цел. Донорите за трансплантация могат да бъдат живи или починали хора. Често живи донори стават най- близките роднини на пациентите. Донорството от починали хора ( трупно) е възможно в редки случаи, когато е установена мозъчна смърт и когато органите са запазени в годен за трансплантация вид.
  Органи, които подлежат на трансплантация, са сърце, бъбрек, черен дроб, бял дроб и др.
  671 българи живеят втори живот у нас след трансплантация на орган за последните 5 години.
  Даряването на орган е проява на огромно благородство. Всеки човек може да остави частица след себе си. Всеки от нас има право да живее. Всеки от нас може да ,, съживи " човек, даващ му втори живот.
  Според закона за трансплантациите в България всеки човек би могъл да дари органи след смъртта си. След края на жизнения му път най- близките роднини на починалия трябва писмено да потвърдят съгласие за донорство.
 
Донорите на органи могат да бъдат хора от всякаква възраст.
  Донорството на органи може да бъде утеха за скърбящо семейство и надежда за нуждаещ се пациент. Надежда, че утре ще се събуди и ще продължи да следва целите и мечтите си. Надежда, че и утре ще успее да зърне близките и приятелите си. Надежда, че и утре ще изживее всеки миг пълноценно, ще продължи да трупа спомени и ще върви още много дълго по своя житейски път, който продължава с още повече премеждия, правещи ни по- силни. Надежда, че и утре ще живее!

Цветан Александров





неделя, 29 октомври 2017 г.

Градът с хилядите скулптури


Първото пътуване извън пределите на страната винаги се помни. И този спомен може да бъде част от Англия, Франция, Филипините или някой по-екзотичен остров в Индийския океан. Моят обаче е запечатан в Македония. В Скопие – градът на хилядите скулптури.

Първото ми впечатление, когато пристигнахме на гарата, бе свързано с досадните запитвания на таксиджиите – „Накъде отивате?“, „Да ви закарам до някой хотел? Хайде, ще има намаление.“, „Оо, ама вие говорите бУгЪрски! Към центъра ли сте? “...

С тези малки жълти изключения, македонците са много дружелюбни хора. Изпаднеш ли в затруднение, буквално всеки ще се отзове на помощ.

 





Основната „причина“ за това отскачане до съседната държава бе филмовият фестивал „Giffoni Macedonia 2017“ . Многообразие от страхотни филми, участници от различни страни, дискусии, работилници в духа на киното („Писане на сценарий“, „Анимация“, „Видео“ и т.н.) и свободно време, в което да опознаеш града.

На близо 18 километра от Скопие се намира село Мралино. И една малка ферма, в която отседнах за седмица. С изключителни стопани – голямо семейство и обилна трапеза, като най-често задаваният въпрос бе „Ке ядеш ли?

Пътувахме с двуетажни автобуси, подобно на тези в Англия, но не го споменавайте пред македонци, защото ще си помислят, че ги обвинявате в плагиатство, а видиш ли англичаните са копирали от тях. Извън кръга на шегата, по-възрастните националисти държат изключително много на историята и културните си паметници. Техни собствени или не... Като се започне от гръцки, египетски и се стигне до български. Чухме доста интересни интерпретации за това, че Юлий Цезар или Клеопатра имат македонски корени. А за гигантската статуя на „цар Самоил“ в центъра на града не искаха да споменат.


Младото поколение е различно. Учтиво и съобръзяващо се. Привечер автобусът ми винаги бе препълнен с ученици. И двата етажа. Бях близо до изхода, когато видях, че в края стои едно празно място, което младежите заобикаляха. Никой не седна, докато не дойде един възрастен и не зае свободното пространство. В България това няма да се види...

В река Вардар плуваха два огромни кораба ( ресторанти ), които на фона на денонощната класическа музика, формираха картина, която не се забравя лесно. Мостовете, също. От страна на архитектурата в Скопие наистина има какво да се види, макар че македонците не са особено горди с тези придобивки.

Програмата на фестивала започваше сутрин от 9.30ч. Разделени в три възрастови категории, ние – seniors – отивахме в кино „Милениум“ за всяка прожекция. Сетне следваше кратка дискусия, обяд и двучасова работилница. А във вечерта на изпращането всички работилници представиха своя труд. И наистина бе много интересно да се види резултатът от едноседмичната работа – музика, театър, танци, сценарии, анимации и видеа... изработени с усилие, желание и чувство.

Избраха се и трите най-завладяващи филмови прожекции – държавите победителки бяха Германия, Русия и Македония.

Имаше и доста забавни обстоятелства. Македонският език е сходен по значение и думи с българския, но започнеш ли да слушаш внимателно, ще възприемеш едва 80% от казаното. Първи ден във фермата, в края на деня бабата ме попита „Ке одиш ли да се тушираш?“... представям си моето изражение в този момент, защото тя започна да се смее и повтори „Душ? Вода?!“. Заглеждайки витрините по магазините, ние българите много се смяхме. Обяви от типа на „Бараме продавачка(барам = търся ) не останаха дълго скрити от нашите очи.

Ако цялата тази еуфория трябва да се назове с няколко думи, ще трябва да определя престоя си в Скопие като незабравимо преживяване! Нови приятели от Сърбия, Македония, Грузия, Италия и Румъния... Възможността да тренираш уменията си на англоговорящ. И още стотици незабравими моменти, събрани в рамките на седем дни.

При първа възможност бих останал в Скопие или Мралино поне за още една седмица. А след всички тези приятели и спомени, които оставих зад границата, вече имам и причина да се върна.

Симеон Симеонов

вторник, 24 октомври 2017 г.

Могат ли жените да бъдат лидери?

На 20, 21 и 22 октомври 2017 г. в с.Чавдар СНЦ " Утро за мечтатели " проведе Лидерска Академия за млади жени и момичета от Софийска област. В академията участваха 18 момичета от Годеч, Челопеч, Златица, Чавдар, Пирдоп, Долна баня, Костинброд и Ботевград. Представители от Годеч бяха Иванела Методиева , ученичка от 11 клас на СУ " Проф. д-р Асен Златаров" и Вероника Варадинова, която завърши гимназията през миналата учебна година. Младите момичета
се обучаваха как да бъдат лидери, разиграваха различни ролеви игри , в които се  акцентира върху свободата и равноправието на жените, женската гледна точка за света и положението като цяло на жените в обществото.  Феминизмът дава на жената възможност да прави онова, което иска – независимо дали желае да бъде домакиня, да открие собствен бизнес или да си избере нетрадиционен моден стил. Ежедневен прецизен грим или чисто лице с къса подстрижка? Романтична рокля или груби кубинки? Всичко е допустимо и приемливо.


Георги Василев