събота, 6 май 2017 г.

НЕКА БЪДЕ ПРАЗНИК !




   В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Познат е с имената Гергьо̀вден, Гѐргевден, Гю̀рговден, Гѐрги, Джу̀рджевдан, както и Хъдърлез  и Адрелѐс, сред мюсюлмани, помаци и роми. Празникът е календарно обвързан – празнува се на 6 май и се чества във всички територии, населени с българи.
Християнската традиция свързва празника с благочестивия и пълен с чудеса живот на Св.Георги . В българската митология светецът е представен като юнак , който има 9 сърца , язди на бял , хвъркат кон , дели мегдана със самовили , хали и змейове , слиза в долната земя и лети високо в небето , свети като ясно слънце , брани хората от ламята , с която води люта битка и винаги е победител .
Традиционно Гергьовден се осмисля като начало на лятото и на новата селскостопанска година . Това е времето , когато природата възкръсва за нов живот , заедно с него – човека се пречиства , за да преживее отново своето възраждане . Още в ранно утро жените и децата отивали на ливадите . По три пъти се търкаляли в росата , която имала лековита сила . Берели млад здравец, гергьовче, коприва, детелина , за да закичат с тях вратите на къщите , праговете на кошарите и оборите .

Вярвало се е , че това ще им донесе здраве и жизненост , ще се плодят добитъка и ще има берекет в нивите и градините . Гергьовденските цветя свивали на китки , които пазели като лек срещу болести , магии и лоши очи . В народната традиция Св.Георги бил покровител на домашните животни. Затова на този ден на особена почит били овчарите и стадата . В чест на светеца всички колели курбан- мъжко агне , за здраве  и благополучие на цялото семейство. Обредното агне задължително се носело в храма , за да бъде опято от свещеника , а жените приготвяли обредни хлябове . Празника завършва с общо селска трапеза .Тя се нареждала на зелено , най-често в двора на църквата . На нея се слагали приготвени за Гергьовден курбани и обредни погачи .  След като бъдат опети и благословени от свещеника се раздавало по малко от обредната храна на всеки с пожелание за здраве , благополучие и щастие .
Целия ден преминавал във веселби ,хора и борби .
Гергьовден е обявен за официален празник в Република България , както и за Ден на храбростта и Българската армия. Чества се и като Празникът на овчаря.
Той е имен ден на носещите имената Георги, Генчо, Гергана, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Габриела и производните им имена.




 Беатрис Георгиева

Няма коментари: