сряда, 31 май 2017 г.

ВАКАНЦИЯТА ИДВААААА!

Днес за малките ученици от гимназията беше
последният учебен ден  за тази учебна година. С широки усмивки на лицата, учениците от III клас, с класни ръководители г-жа Валентина Павлова и г-жа Росица Иванова, изнесоха кратък рецитал пред своите учители и родители. Очарователната Венелина Цветанова, обогати програмата с презентация за съучениците си, в която разказа интересни случки, които са преживели през изминалите три години. За положения труд и постигнатите добри резултати през годината, децата бяха изненадани с медали, които допълниха пълните с шестици бележници. Редом с грамотите на лауреатите в олимпиади, бяха връчени и специални грамоти - най-добър четец, най-добър математик, Мис сладкодумка, най-добър художник, Мистър музика, Мистър забраванко, Мис и Мистър чаровна усмивка.  Най-щастливи бяха двамата пълни отличници на класа - Ния Николова и Демир Фунев. 
Както учениците бяха възнаградени за успехите си, така и техните учители с куп букети. Ние им пожелаваме да прекарат едно незабравимо лято, пълно с усмивки и  прекрасни спомени, и разбира се да не забравят да отделят малко време и за четенето на книги.





Анна Пейчева
Веселина Христова

вторник, 30 май 2017 г.

И всеки помни по един учител- по стръмното ръката му поел....

На 29 май ученици от СУ " Проф. д-р Асен Златаров " изненадаха дългогодишния учител по литература, заместник-директор и председател на НЧ " Никола Вапцаров - 1899" , по случай 85-годишния му юбилей.



Алекзандра Любомирова
Светослав Светославов

понеделник, 29 май 2017 г.

АЗ, АРТИСТЪТ




"Изкуството отмива от душата прахта на ежедневието." Пабло Пикасо

Следващият ни участник е пример за постоянство. За упоритост и талант в сферата на изобразителното изкуство, където четката изпълнява повелята на емоциите. Още от малка тя се впуска в пътуване към себе си, разкривайки дълбоко потулената страст към боите... и към сюрреалистичния свят в мислите й.



Представи се.
Казвам се Цветелина Иванова. На 16 години., в момента съм 9 клас.

Как си представяш свят, лишен от изкуство?
Не бих могла да си го представя! Изкуството е част от нашия свят, с  която не можем да се разделим. То ни учи как да виждаме красотата във всяко нещо и ни помага да го споделим с останалите.
Изкуството е възможност да оставиш следа след себе си!


Човекът на изкуството трябва ли да търси полза от своята творба?
Не винаги! Творбата трябва да изразява личността на твореца. И не е задължително да е нещо, което да се хареса на всички!

Кои са художниците, повлияли най-много върху теб?
Салвадор Дали и Роб Гонсалвес. Харесвам тяхната сюрреалистична представа за нещата. Картините им показват реалността по един необикновен и интересен начин, винаги имат някакво скрито послание.

Кога се роди тази любов към бялото платно?
Много отдавна! Обичам да експериментирам с различни материали. Както и с различни комбинации, макар че резултатът не винаги бе задоволителен. Все още се опитвам да намеря моя стил на рисуване.

Имаш ли други хобита?
Да! От скоро започнах да правя шапки от картонени чаши и други малки сувенири, основно за подаръци. Също така обичам да чета и да снимам.




От какво черпиш вдъхновение, докато рисуваш?
Винаги е различно, но в повечето случаи - от книгите и филмите. Не обичам да рисувам обикновени неща. Затова, когато прочета някоя интересна книга или изгледам научнопопулярен филм, в главата ми се сформират идеи за картини.
Понякога се вдъхновявам и от обикновени случки от ежедневието или някое пътуване.

Пожелай си нещо.
Пожелавам си да продължа да се занимавам с изкуство и да помогна на хората да погледнат смета по по-различен начин!





Симеон Симеонов
Диана Николова









неделя, 28 май 2017 г.

ЕДИН НЕРАЗДЕЛЕН КЛАС!




Силвия Тодорова




  Випуск 2017г. вече завърши своя училищен път! Младите абитуриенти отпразнуваха своя бал, тържествено се разделиха с родната гимназия и поеха по своя път в живота. Някои от тях се подготвят за кандидатстудентски изпити, а други започват да осъществяват мечтите си. Днес в нашата рубрика Ви представяме последният от дванадесетокласниците, който избрахме да бъде наш гост за тази година.

Представи се накратко. 

Здравейте, казвам се Силвия Тодорова.

 Вълнуваш ли се, че вече си на финала на ученическите си години? 
Определено да, но не мисля, че това е финала. На есен продължавам с нови сили.

Какво ще ти липсва от училище? 
Съучениците и емоциите, които преживяхме заедно.

Кой момент ти е любим или ще запомниш завинаги?
Любимите моменти, никак не са малко. Но може би последната година няма да забравя никога.

Как протече твоят бал? Трудни ли бяха приготовленията за него? 
Балът ми мина прекрасно. Приготовленията не ме затрудниха, благодарение на приятелите ми, на които им благодаря искрено.

Имаш ли си любим учител и ако да, защо е той? 
 Разбира се, на първо място винаги е класната!

Ще продължиш ли своето образование? 
Да , ще продължа. Насочих се към Инженерен дизайн.

Каква се виждаш след пет години?
Хах, както е тръгнало - семейна, завършила образованието си и с работа по специалността.

Искаш ли да върнеш времето назад, за да промениш нещо? 
Не, всичко си ми харесва такова, каквото е.

Пожелай нещо на учениците в училище. Би ли им дала някакъв съвет? 
Не бързайте да пораствате, най-хубави и безгрижни са ученическите години!




Габриел Георгиев
Пламена Веселинова

събота, 27 май 2017 г.

ЗАПОЗНАЙ СЕ С МАЛКИТЕ!

  Скоро най-малките ученици на СУ " Проф. д-р Асен Златаров" ще излязат в заслужена ваканция, затова бързаме да Ви представим още някои от малчуганите. Приятно гледане!





Беатрис Георгиева
Нели Руменова

МОЯТА КРАСИВА БЪЛГАРИЯ!

Паметникът на загиналите във войните за България годечани!



Поредният обект, който ще разгледаме в нашата рубрика, е паметникът на загиналите във войните за България, на който са изписани имената на всички  наши съграждани, дали живота си за свободата и независимостта на нашата родина.    
                     
     Изграден е изцяло от дарителски средства направени от граждани, община Годеч, РПУ Годеч, Мина Станянци, гранична полиция, ветерани от Втората световна война, AQ магнит и други. Строежът му започва 2002 и завършва през май 2003 година, когато е и официалното му откриване. Направен е от мраморни плочи, на които със златни букви са гравирани имената на 125 годечани, дали живота си на бойното поле. Интересното е, че историята му не започва от тук, а през далечната 1971 г., когато на неговото място е открит паметника на Спасен Филипов, наш съгражданин участвал в Испанската гражданска война и загинал в нея.                                                                           
 
 Когато през 1989 година, комунистическият режим пада, е премахнат, поради изискването всички символи от комунистическо време да бъдат заличени. Години след това се създава инициативен комитет, състоящ се от Борис Станков, председател и тогавашен заместник кмет на община Годеч и Александър Живков - ветеран от Втората световна война, който е заместник председател. Комитетът дава предложение за издигането на нов паметник върху основите на стария - този, който виждаме всеки път щом минем през центъра на града и, на който  отбелязваме празници като 3-ти март и 2-ри юни.

Габриел Георгиев
Беатрис Георгиева

сряда, 24 май 2017 г.

ЧЕСТИТ ДЕН НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И КУЛТУРА!

  Велик и светъл празник е днес! 24 май е българският празник, който има най-дълга традиция на честване –   повече от 200 години България слави деня на Св.Св. Кирил и Методий – създателите на славянската писменост. 24 май е българският празник, който е тачен от всяка една власт, от всяко едно правителство, празникът, който стои над политиката, над борбите, освобожденията, войните. 24 май е българският празник, който се чества и извън пределите на страната ни, защото делото на
Светите братя е културно богатство за цялата европейска цивилизация. Този ден е гордост и радост за всички българи. Нашите букви са нашата идентичност и нашият принос за многообразието на европейската култура. Те са българското културно наследство, съхранено от нашата държава от далечни векове до днес.
Традиционно днешният ден се отбелязва тържествено в двора на СУ " Проф. д-р Асен Златаров " и се превръща в празник на целия град.Това е денят, в който отдаваме почит на нашите учители - просветители, както и денят , в който изпращаме нашите абитуриенти. Красиви, щастливи, усмихнати, випуск 2017г. за последен път прекрачи училищният праг. Тази година гимназията  може да се похвали с 10 отличника, които бяха наградени с грамоти и парични награди от училището и община Годеч - Цветелина Николова, Александър Александров, Стела Николова, Денислава Емилова, Ванеса Асенова, Димитър Тодоров, Бояна Веселинова, Валентина Георгиева, Виктор Димитров и Йордан Младенов. На добър час, млади хора! Бъдете отличници не само в училище, но и в живота!

Светослав Светославов

петък, 19 май 2017 г.

ЕДИН НЕРАЗДЕЛЕН КЛАС!


Цветелина Николова





24 май наближава, а с него идва и раздялата с училището на учениците от набор ’98. В рубриката ни ”Един неразделен клас” ще Ви представим поредния ни гост за тази учебна година. Тя е едно красиво момиче, което през всичките си ученически години е изпъквало сред останалите ученици с отговорност, трудолюбие, искреност, почтеност. Отлична ученичка в клас, единствената която ще завърши с пълно отличие,  добър човек и приятел в живота, гордост за нашето училище, а тази година и абитуриентка!  Запознайте се с Цвети!


Здравей!  Представи се.
Здравейте! Казвам се Цветелина Емилова Николова.

Как завърши учебната година?
 Учебната година завърши отлично.

С какво ще запомниш последната си учебна година?
Учебната година ще  запомня, с житейските уроци, които учителите ни предадоха и ще ги приложим в бъдещето, което ни очаква.

 Каква матура ще "държиш"?
 Втората ми матура ще бъде по биология и здравно образование.

Защо избра този предмет?
Избрах биологията,защото ми е любим предмет.

Мислиш ли да продължиш своето образование ?
Да.

Кой е кавалерът ти за бала?
Моят кавалер ще бъде Емо.

Кой е любимият ти учител?
Г-жа Юлия Кирилова и г-жа Кирилка Любомирова.

С какво ще ги запомниш?
 Ще ги запомня с това, че винаги успяват да привлекат нашето внимание в час и ни оказваха необхдимата подкрепа през годините.

Как би определила своята класна ръководителка, госпожа Цветанка Евлогиева?
 Определям я като моята втора майка, която ме научи на добродетелите: честност, човечност и доброта.


Класът ви беше ли задружен?
Да.

 Кои са най-добрите ти приятели от класа?
Стели, Ванеса, Вероника, Бони.

 Какво е чувството да предадеш училищното знаме в последния учебен ден за вас?

 Чувствата, които се пораждат в мен са чест, гордост и сантименталност- сълзите, които напират в очите ми от раздялата с моите  учители, съученици и приятели. Аз вярвам в последователите, които ще приемат знамето, че ще го запазят чисто и неопетнено.

Какви ще останат спомените ти за училището?
Весели, изпълнени с много забавления и усмивки!

Какви чувства изпитваш, като знаеш, че се разделяш с ученическите си дни?
 Чувствата ми са смесени, от една страна се радвам, защото ме очаква нещо ново и различно, но от друга- изпитвам носталгия, защото се разделям с едни от най-безгрижните и весели години.

Пожелай нещо на теб и на своите съученици.
 Пожелавам им да бъдат здрави, усмихнати и много упорити! Да следват мечтите си и никога да не се предават!


Пожелаваме ти попътен вятър и много късмет! Следвай мечтите си!





Алис Дамянова 
 Цветан Симеонов

сряда, 17 май 2017 г.

В ПОСЛЕДНИЯ СИ УЧЕБЕН ДЕН , УЧЕНИЦИТЕ ОТ XII КЛАС ОФОРМИХА КЪТ НА БОТЕВ В УЧИЛИЩТО

   Вече няколко месеца, ученици от XII клас , 
работят заедно с г-жа Юлия Кирилова в група за преодоляване на обучителни трудности по български език и литература . Групата е създадена по проект " Твоят час" и има за цел да подпомогне бъдещите абитуриенти за успешно полагане на ДЗИ по български език, който е задължителен. Г-жа Кирилова, която е дългогодишен преподавател в гимназията,  положи много труд и професионализъм, за да могат възпитаниците й да завършат успешно и да получат максимално добри оценки на изпита в петък. В последния си ден в училище и в духа на предстоящия празник за деня на Ботев и загиналите за свободата и  независимостта  на България - 2.06, учениците подредиха кът на Ботев във фоайето на училището. Ботевото творчество е малко по обем, но е необхватно по отношение на размислите, които провокира у толкова поколения българи. Многопосочна и многопластова е поезията на Ботев. Затова всяко поколение изживява тази поезия. Той е един от любимите автори и предпочитан за изучаване сред учениците. През месец юни, г-жа Кирилова подготвя и рецитал по стихове на Ботев, заедно с ученици от VII клас, с които също работи по проект " Твоят час".




























Екипът на " Междучасие"

вторник, 16 май 2017 г.

Г-жа Юлия Симова изнесе открит урок по математика в навечерието на Националното външно оценяване

 
 Вторият учебен срок набира скорост, а покрай него и всички ние се настройваме, че предстоят няколко вълнуващи седмици, в които ще трябва да се постараем, за да се сдобием с още знания и хубави оценки. Това с особена сила важи за седмокласниците, които ще трябва да се явят на Национално външно оценяване, а  и са първият випуск, който ще получи Основно образование след успешно завършен седми клас. В подготовката за училище обаче винаги има поне един предмет, който ни се струва най-труден. Според проучване сред ученици и родители, децата са подредили математиката на първо място като най-труден предмет. За да опровергае това твърдение или поне да внесе съмнение, че боравенето с числа и геометрични фигури не е непосилна задача, днес г-жа Юлия Симова, дългогодишен учител по математика в СУ „ Проф. Д-р Асен Златаров“ – гр. Годеч изнесе открит урок в 7 а клас. Темата на урока беше „Квадрат“, която не се стори сложна на децата, тъй като това е може би най-познатата и приятна за изучаване геометрична фигура в математиката. Присъстващите учители с
удоволствие си припомниха формулите за лице и периметър на квадрат, както и някой важни и позабравени свойства на квадрата. Пожелаваме на учениците да се справят така добре със задачите на изпита в понеделник, както се справиха днес, а на госпожа Симова  -  да продължава да окуражава и подкрепя учениците си по пътя на овладяване на една от най-важните науки – математиката.







Екипът на „ Междучасие“

петък, 12 май 2017 г.

ТРЕТО МЯСТО ЗА МЛАДИТЕ НИ ОГНЕБОРЦИ!!!

   
Години наред основните техники на борбата с огнената стихия изучават  ученици на възраст от 12 до 16 години от СУ „ Проф. Д-р Асен Златаров“- Годеч.  Младежките отряди „ Млад огнеборец „ имат за цел популяризирането на пожаро-приложните спортове сред подрастващите и повишаване на противопожарната им култура. Ежегодно отрядите от различните училища в областта мерят сили и умения в две състезателни дисциплини, които са включени в спортните им занимания през годината - “Бойно разгръщане на състезателна пътека” и “400 метра щафетно бягане с препятствия”. Областните състезания на младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец”, организирани от звено “Пожарна безопасност и спасяване” по традиция се радват на значителен брой публика и предизвикват голям интерес сред децата, което укрепва състезателния им дух и желание за победа. И тази година отборът на община Годеч, ръководен от инспектор Милен Милушев и учителят по физическо възпитание и спорт Цветанка Евлогиева се радват на успех- трето място в областният кръг, който се проведе днес в Долна Баня, сред единадесет отбора. Доказателство за класата на младите огнеборци от Годеч са престижни класирания на отбора им на републикански състезания на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец”, които се провеждат ежегодно в Слънчев Бряг. Поздравления,  момчета! Гордеем се с Вас!!!







Екипът на "Междучасие"

сряда, 10 май 2017 г.

И ТЕ СА БИЛИ ДЕЦА

Когато със поглед се върнем назад,
И в миг прекосим този приказен свят,
На толкова много отминали дни,
Изпълнени с трудност, копнеж , светлини,
Във  който деца като теб, като мен
И силни учители, с дух несломен,
Със  крехка надежда и вяра в душите
С любов са чертали път към звездите.
  

Желаем Ви приятни преживявания с поредният гост в нашата рубрика!





Алекзандра Любомирова
Светослав Светославов 
Ирена Евстатиева


вторник, 9 май 2017 г.

ЕДИН НЕРАЗДЕЛЕН КЛАС!

Бояна Веселинова 

и Александър Методиев


  Времето тече неусетно....малко остава до завършването на тазгодишните абитуриенти, затова днес ще ви представим едно двойно интервю. Тя е красива, отговорна, артистична, отличник на класа. Той .....с нетърпение очаква да завърши и да се впусне в бурните води на живота. Вижте кои са гостите в днешната ни рубрика....






















Здравейте! Представете се накратко!

Бояна: Казвам се Бояна Ангелова Веселинова, ученичка от 12-ти клас.
Александър: Казвам се Александър и съм човек,който обича да се забавлява, но не пренебрегвам задълженията си.

Всеки ученик има любим час. Вашият любим час е часът по…?
Бояна: Най- любими винаги са ми били часовете по История и География.
Александър: Английски език

Кой е любимият ви преподавател?
Бояна: Г-жа Даниела Асенова винаги е била най- любимият ми преподавател и страшно много я уважавам! Тя запали интереса ми по Историята още като дете и дори още си спомням някои от нейните уроци.
Александър: .Не мога да определя

Разкажете някоя забавна случка от училище, която трудно ще забравите!
Бояна: Не са една или две случките, които няма да забравя. Като цяло училището ми подари много хубави спомени и приятни емоции, които винаги ще помня.
Александър: Никога няма да забравя как в час една учителка  падна от стола.

Какво е чувството да бъдеш на финала на ученическите години?
Бояна: Чувството е странно, не мога все още да осъзная, че завършвам, че се разделям с училището... Като цяло ми е тъжно...
Александър: Страхотно, чакам го от много време.

Ще ви липсва ли училището, учителите…?
Бояна: Определено ще ми липсва! Тук прекарах едни от най- хубавите си и безгрижни години.
Александър: Най-вероятно да,но все още е рано да знам.

Как ви се струват приготовленията за бала?
Бояна: Приготовленията не са никак лесни, трябва да се отдели време, за да може всяко нещо да бъде изпипано и както трябва.
Александър: Не знам,аз не се занимавам с приготовленията.

С какво мислите да се занимавате в бъдеще?
Бояна: В бъдеще мисля да продължа с образованието си, това засега ми е приоритет.
Александър: Мисля да се занимавам със собствен бизнес.

Какво ще пожелаете на всички ученици?
Бояна: На всички ученици пожелавам да бъдат живи и здрави, да слушат повече, да се радват на това, което имат, да се забавляват много и най- вече да бъдат щастливи!
Александър: Да се наживеят,докато е време,че после лошо.

Ирена Евстатиева






събота, 6 май 2017 г.

НЕКА БЪДЕ ПРАЗНИК !




   В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Познат е с имената Гергьо̀вден, Гѐргевден, Гю̀рговден, Гѐрги, Джу̀рджевдан, както и Хъдърлез  и Адрелѐс, сред мюсюлмани, помаци и роми. Празникът е календарно обвързан – празнува се на 6 май и се чества във всички територии, населени с българи.
Християнската традиция свързва празника с благочестивия и пълен с чудеса живот на Св.Георги . В българската митология светецът е представен като юнак , който има 9 сърца , язди на бял , хвъркат кон , дели мегдана със самовили , хали и змейове , слиза в долната земя и лети високо в небето , свети като ясно слънце , брани хората от ламята , с която води люта битка и винаги е победител .
Традиционно Гергьовден се осмисля като начало на лятото и на новата селскостопанска година . Това е времето , когато природата възкръсва за нов живот , заедно с него – човека се пречиства , за да преживее отново своето възраждане . Още в ранно утро жените и децата отивали на ливадите . По три пъти се търкаляли в росата , която имала лековита сила . Берели млад здравец, гергьовче, коприва, детелина , за да закичат с тях вратите на къщите , праговете на кошарите и оборите .

Вярвало се е , че това ще им донесе здраве и жизненост , ще се плодят добитъка и ще има берекет в нивите и градините . Гергьовденските цветя свивали на китки , които пазели като лек срещу болести , магии и лоши очи . В народната традиция Св.Георги бил покровител на домашните животни. Затова на този ден на особена почит били овчарите и стадата . В чест на светеца всички колели курбан- мъжко агне , за здраве  и благополучие на цялото семейство. Обредното агне задължително се носело в храма , за да бъде опято от свещеника , а жените приготвяли обредни хлябове . Празника завършва с общо селска трапеза .Тя се нареждала на зелено , най-често в двора на църквата . На нея се слагали приготвени за Гергьовден курбани и обредни погачи .  След като бъдат опети и благословени от свещеника се раздавало по малко от обредната храна на всеки с пожелание за здраве , благополучие и щастие .
Целия ден преминавал във веселби ,хора и борби .
Гергьовден е обявен за официален празник в Република България , както и за Ден на храбростта и Българската армия. Чества се и като Празникът на овчаря.
Той е имен ден на носещите имената Георги, Генчо, Гергана, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Габриела и производните им имена.




 Беатрис Георгиева

петък, 5 май 2017 г.

МОЯТА КРАСИВА БЪЛГАРИЯ!


Храм "Св. Николай Чудотворец"
   
   Храмът " Св. Николай Чудотворец" е
гробищен и се намира в центъра на село Туден. Сградата се състои от две части - стара и нова, долепени една до друга. Храмът е частично изписан отвътре, като за съжаление първоначалния, старинен стенопис е отдолу под мазилката. Над западната врата е запазен надпис от 1845г. изписан с църковно-славянски букви. Обграден е с рамка от черна боя, в страничните ивици на която са вплетени змии. В десния долен ъгъл, на този надпис, с втора рамка е обграден втори, този път
летописен надпис. Според него храма е строен при падането на България под османска власт: "... Да се знае, когато е напред правена тая църква, когато обладаха турците Болгария, в лето Господне 1400...". Надписът продължава с хронологични събития свързани с този край и завършва с имената на майсторите и работниците, участвали при обновяването на храма. Специалистите предполагат, че този текст е извлечение от по-стар, който бил заличен или замазан при ремонтирането през 1845г. Историческите сведения в надписа се потвърждават и от ръкопис съхраняван в Народната библиотека " Св. св. Кирил и Методий". През 1987г., с решение на Комитета за култура, храмът "Св. Николай Чудотворец" е обявен за паметник на културата с архитектурно значение. Години по-късно, през 2000г., храмът е разбит и ограбен, като всичко което можело да се изнесе, било откраднато. Храмовият празник не съвпада с този на селото. Чества се на 9 май - деня на Св. Никола Чудотворец Летни.



Габриел Георгиев

вторник, 2 май 2017 г.

ЗАПОЗНАЙ СЕ С МАЛКИТЕ!

Кой е най-малкият ученик в СУ " Проф. д-р Асен Златаров" и за какво мечтае, ще научите от специалната ни рубрика, посветена на  учениците от началния курс в гимназията. Приятно гледане!








Ани Пейчева
Радослава Павлова
Веселина Христова