сряда, 24 април 2019 г.

Нашите най-малки ученици вече могат да четат!

   С много емоции и усмивки, първокласниците на СУ "Проф. д-р Асен Златаров" отпразнуваха едно от най-специалните си събития - Празникът на буквите.
  Въодушевени от факта, че вече са грамотни, малчуганите представиха емблематични стихотворения и песнички на своите гости.
  Горди с постиженията на учениците си, учителките, Златка Владимирова и Юлиана Цветанова, раздадоха по грамота и книжка, която децата вече могат да прочетат сами.
  След програмата, първокласниците се почерпиха за труда вложен в научаването на азбуката през цялата година. Пожелаваме им много успехи в училище и занапред!










































































































































































Веселина Василева
Габриел Георгиев



вторник, 23 април 2019 г.

"Венци от книги" украсиха класните стаи на учениците

 
   Днес отбелязваме  Световният ден на книгата. Празникът е създаден от организацията ЮНЕСКО, която цели да насърчи четенето и книгоиздаването по света.
   Датата 23 април е избрана неслучайно - на този ден през 1616 г. са починали двама от най-великите ренесансови творци - Мигел де Сервантес, създател на едни от най-запомнящите се персонажи - Дон Кихот и Санчо Панса, и Уилям Шекспир, драматург, написал трагедиите "Ромео и жулиета", "Хамлет" и др.
   В нащето училище, Денят на книгата беше отбелязан по различен и креативен начин - ученици от 5 до 12 клас, заедно с учителите си по литература, направиха Венец на книгата в своите часове. Смисълът на идеята идва и от наближаващия християнски празник - Великден, като венецът на книгата символизира този на Иисус Христос.
  Венецът представляваше определения, написани на дъската, с които учениците да покажат какво мислят за книгите.
  Това е една много интересна идея, която стимулира учениците да четат, за което благодарим на нашите учители!












    9 б клас




9 а клас








Габриел Георгиев



понеделник, 22 април 2019 г.

От малки печелим награди!

28 ученици от 2 до 4 клас  на СУ "Проф. Д-р Асен Златаров" се класираха на Националното финално състезание на Съюза на българските начални учители. Най-много са учениците от 3-ти клас- 18. Малчуганите си спечелиха място сред финалистите, след като се явиха на четири състезания по предметите математика, български език и литература, човекът и обществото, човекът и природата и изобразително изкуство. Условието беше в поне две от състезанията да имат максимума от точки - 50. Поздравления за малките ни ученици и техните учители за труда и постигнатите отлични резултати! Пожелаваме им успех и на финалното състезание!



Димитър Иванов

сряда, 17 април 2019 г.

Зеленото богатство на България


 
   Залесяването има благоприятно въздействие върху почвите, водите, въздуха и биоразнообразието. Ето защо се предприемат мерки за залесяване с местни дървесни видове на горски територии, земеделски земи и територии застрашени от ерозия.
   За трета поредна година ученици от СУ ”Проф. д-р Асен Златаров”, съвместно с Държавно горско стопанство - гр. Годеч, участваха в залесяването на гора с помощта на г-жа Цветанка Евлогиева - учител по физическо фъзпитание и спорт в годечката гимназия.
   Тази година бяха засадени 3 вида фиданки - цер, червен американски дъб и черен бор. Годечката гимназия води тази кампания от 3 години, като всеки път ученици участват в залесяването на различни гори, в грижата за бъдещето на околната среда.
   Залесяването води както за опазването на природната среда, така и за съчетаване на полезното с приятното.       Стотици дървета ще порастнат след години и ще се извисяват над нас, а ние ще бъдем горди, защото оставяме следа след себе си!
   Горите, наречени още “Зеленото богатство
на България”, са най-ценното, което можем да оставим след нас!





















Алекзандра Любомирова












вторник, 16 април 2019 г.

В духа на съпричастността!



   За поредна година СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ взе участие в каузата „Капачки за бъдеще“, която има за цел да събере колкото се може повече капачки, нужни за закупуване на кувьози, които се даряват на болници, имащи нужда от тях. В събота (13.04) училището предадe събраното от тазгодишната капмания, тежащо общо 119 кг.
   Тази година в това дело взеха участие и много граждани от града, като специални места за събиране имаше в повечето магазини и заведения в общината.
   Както всяка година, човекът поел инициативата в нашия град е преподавателката по физическо възпитание и спорт  Цветанка Евлогиева. СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ взема участие от самото начало на кампанията, като същевременно ще продължи да дарява и занапред.
   Благодарим на всички граждани на община Годеч, които станаха съпричастни на каузата, заедно с нас. Ще очакваме вашата подкрепа и в следващите кампании.










                                                                                    






                                                                                Венислав Георгиев

Ученици се превъплатиха в ролята на учители по случай 140 години от създаването на Търновската конституция

 

  На 16 април 1879г. се приема първата на България конституция - Търновската или още наречената Конституция на Българското княжество. С нея се цели да се закрепят юридически промените след Освобождението.
   Тази година се навършват 140 години от създаването й, като по този случай училища от цяла България организират специални събития и занятия, свързани с това важно историческо събитие.
   В нашето училище, това беше откритият урок, който изнесоха ученици от 11 клас пред 8, 9 и 10 клас през първите два часа от учебния ден.
  Алис, Радослава, Цветан и Евгени запознаха трите класа и своите съученици с подробности около съставянето и приемането на Търновската конституция, чрез презентация, която включваше още и кои са били първите депутати, първият председател на Учредителното събрание и функциите на конституцията.
   Самият час започна с увод, излагащ темата, от учителите по история - Иванка Горанова и Даниела Асенова, които, след приключване на презентацията, задаваха въпроси и обясниха допълнително обстоятелствата около Търновската конституция.









Габриел Георгиев